17. 09. 2024 / 14:43

Konferencí Věda se společností a pro společnost vyvrcholila olomoucká část projektu Aurora Research and Innovation for Societal Impact (Aurora RI). Přednášky a diskuze se zaměřily na konkrétní dopady a výstupy projektu, které mohou vědkyně, vědci i další pracující ve vědě a výzkumu při své práci využít.  

Během trvání projektu, podpořeného z rámcového programu H2020, vzniklo několik nástrojů a strategií na podporu výzkumu a inovací. Výstupy vycházejí ze čtyř prioritních oblastí evropské univerzitní aliance Aurora (Udržitelnost a změna klimatu, Digitální společnost a globální občanství, Zdraví a pohoda, Diverzita a identita) a rámují je Cíle udržitelného rozvoje (SDGs).

Po dobu tří let se díky projektu mezi partnery z Aurory prohlubovaly vztahy a expertíza v oblastech, jako jsou lidské zdroje, transfer technologií nebo otevřená a občanská věda. „Těší mě, že lidé na Univerzitě Palackého už dnes vnímají Auroru jako příležitost. Právě intenzivní spolupráce v univerzitních aliancích řadí UP mezi dvě nejvýznamnější univerzity v ČR,“ řekl v úvodu setkání Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy UP a Aurora RI Strategic Manager. „Pro univerzitu, která chce v Česku zaujímat vedoucí pozici, je alianční zapojení naprosto nezbytné,“ dodala prorektorka UP pro vědu a výzkum Lucie Plíhalová.

S průběhem projektu Aurora RI na UP seznámila hosty konference jeho institucionální koordinátorka Marie Jadrníčková. Připomněla také úspěšnou výzvu zaměřenou na společné výzkumné projekty, letní školy a mobility pro mladé vědce, která sklidila velký ohlas jak na UP, tak v kontextu Aurory.

Principy otevřené vědy, historii tohoto přístupu a především jeho dnešní uplatňování na UP představil Lukáš Walek, vedoucí oddělení koncepce a podpory výzkumu UP. Zájemce o tuto problematiku pozval na web Open Science a na podzimní cyklus kurzů otevřené vědy na UP. Projektová manažerka FF UP Martina Miechová a Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání, se věnovali občanské vědě na UP. Ukázali, jak se v současné době zapojení veřejnosti do výzkumu využívá, a přinesli také různé tipy a příklady dobré praxe z ČR i zahraničí.

Transfer technologií neboli přenos výsledků vědeckého výzkumu a vývoje do praxe má pro současné univerzity stále rostoucí význam. Petr Suchomel, vedoucí oddělení transferu znalostí a technologií Vědeckotechnického parku UP, přinesl inspirativní zkušenosti ze zahraničních setkání věnovaných start-upům a zapojení univerzit do podpory podnikání a spolupráce s průmyslem. Účastníky seznámil také s databází zdrojů a nástrojů pro výzkum, které spolupráce v projektu přinesla.

Nedílnou součástí úspěšné instituce je také kvalitní podpora vědců a vědkyň v oblasti personální podpory. UP je držitelem prestižního ocenění HR Award Evropské komise v oblasti kvality péče o lidské zdroje ve vědě a výzkumu. Příklady dobré praxe v oblasti HR představily na závěr Markéta Šupplerová a Veronika Fousková z oddělení řízení lidských zdrojů UP.