30. 09. 2024 / 12:10

S velkým ohlasem napříč univerzitami sítě Aurora se setkala první otevřená výzva, zaměřená na podporu mezinárodní vědecké spolupráce, výzkumných stáží a pořádání letních škol. UP je koordinátorem jednoho ze sedmi podpořených projektů, dalších dvou se účastní jako partner. Dále se bude podílet na organizaci letní školy a vyšle dva studenty na stáže na partnerských institucích.

Výzva Call for Incentive Research Collaboration byla vypsána počátkem letošního roku jako součást programu Aurora 2030 podpořeného iniciativou Evropské univerzity pod hlavičkou Evropské komise. Přihlášky do jejího dalšího kola bude možné podávat na začátku roku 2025.

Společné vědecko-výzkumné projekty

„Do prvního ročníku výzvy bylo přihlášeno 26 způsobilých projektů. Ty následně hodnotila Vědecká rada Aurory (Aurora Research Council), do níž byli z každé partnerské univerzity Aurory jmenováni vědci a vědkyně napříč oborovým spektrem. Výsledky následně schválila Rada prorektorů Aurory pro vědu a výzkum. Na základě hodnocení obou orgánů získalo sedm projektů podporu v celkové výši 104 000 euro; Univerzita Palackého je zastoupena ve třech z nich,“ říká Marie Jadrníčková, Aurora Research Officer na UP.

Na pozici koordinátora uspěla UP s projektem NUTRIAGE24. Jeho hlavní řešitelka Romana Klášterecká z FZV bude s kolegy ze španělské Universitat Rovira i Virgili a Islandské univerzity řešit otázky zdravého stárnutí. Zaměří se na vztah mezi výživou, zdravím a životním prostředím u dospělých, s ohledem na jejich životní situace a sociální determinanty, které podmiňují přístup k odpovídajícím potravinám.

Dále je UP partnerem dvou dalších podpořených projektů. Do projektu ETHICAL, koordinovaného univerzitou v Neapoli, je společně s univerzitou v Innsbrucku zapojena i Lucie Macková z PřF. Hlavním cílem je vyvinout komplexní model, který zachycuje migrační toky v rámci Evropské unie. Tato studie bude zahrnovat širší dynamiku migrace v rámci EU a směrem do EU a zohledňovat komplexní faktory, které přispívají k migračním trendům a vzorcům.

Používání hnojiv a pesticidů při pěstování léčivých rostlin může mít nepříznivé účinky na bylinné produkty a extrakty. Projekt VALOR-LIGHT se proto bude snažit nabídnout řešení prostřednictvím ekologických, soběstačných zemědělských metod a šetrných přípravků, které chrání zdraví spotřebitelů. Vede jej Univerzita Innsbruck a spojuje hned pět partnerských univerzit včetně přidružené Univerzity P. J. Šafárika v Košicích. Za UP se na něm bude podílet Lukáš Spíchal, vedoucí CATRIN-CRH.

Tematické letní školy

Ve druhé klíčové aktivitě uspěla katedra chemické biologie z PřF jako partner v letní škole CIRAGRO. Tu koordinuje Neapolská univerzita Fridricha II. a společně s německou Univerzitou Duisburg-Essen a Univerzitou Innsbruck se zaměří na oběhové hospodářství v zemědělsko-průmyslovém odvětví.

Krátkodobé vědecko-výzkumné stáže

Nejlepší hodnocení mezi uchazeči z UP získali od Vědecké rady Aurory student Tadeáš Volný a studentka Eliška Postavová z katedry optiky PřF. Tadeáš Volný absolvuje vědecko-výzkumnou stáž na pracovišti v Innsbrucku u prof. Tracy Northup, Eliška Postavová zamíří na odborné pracoviště katedry fyziky univerzity v Neapoli.

 

Další informace o výsledcích jsou dostupné na centrálním webu Aurory. Nové výzvy a další příležitosti pro studující i pracující na UP jsou pravidelně zveřejňovány i v češtině na webu Aurory na UP.