29. 02. 2024 / 12:57

Není pochyb o tom, že v současnosti je Wikipedie jedním z největších a nejnavštěvovanějších zdrojů informací. Její silou i slabinou však je, že její obsah může upravovat kdokoli. Jedinečnou roli v kvalitě a důvěryhodnosti obsahu proto hrají autoři a editoři přímo z řad vědců. Tomu, jak posilovat spolupráci univerzit a Wikipedie v komunikaci vědy, se bude věnovat dubnová konference, na kterou se lze nyní zdarma zaregistrovat.

Vědci a vědkyně z univerzit díky svým odborným znalostem a zkušenostem mohou jedinečným způsobem přispět k vytváření a aktualizování článků na Wikipedii. Mohou také ověřovat a opravovat chyby, dodávat reference a zdroje, rozšiřovat a zlepšovat existující články nebo vytvářet nové články o důležitých tématech, která ještě nejsou pokryta. Tím pomáhají zvyšovat kvalitu a důvěryhodnost informací na Wikipedii a zároveň zpřístupňují aktuální vědecké poznatky širší veřejnosti.

Spolupráce s Wikipedií také může přispět k tomu, aby byla na internetu lépe slyšet skutečná věda, jejíž hlas je dnes často zpochybňován nebo umlčován dezinformacemi, pseudovědou nebo ideologiemi.

Nadcházející konference Enhancing the voice of science on Wikipedia se zaměří na spolupráci mezi univerzitami a online encyklopedií Wikipedie s cílem podpořit komunikaci vědy. Její účastníci se budou zabývat strategiemi přispívání do projektů organizace Wikimedia. Konference se koná za podpory asociace EUPRIO a proběhne od 9. do 11. dubna na Univerzitě Innsbruck v Rakousku.

Podrobnosti o konferenci, program i možnost bezplatné registrace jsou na webu Univerzity Innsbruck.