24. 01. 2024 / 12:18

Mobility, financované evropskou univerzitní sítí Aurora, umožnily v období 2022–2023 vědcům, vyučujícím i dalším zaměstnancům navázat spolupráci v zahraničí. Na partnerské univerzity vycestovaly desítky zaměstnanců a zaměstnankyň, svou zkušenost zhodnotili v evaluačním dotazníku.

Zahraničních mobilit se zúčastnili jak pracující z fakult či VŠÚ CATRIN, tak z rektorátu a centrálních jednotek.

Vyučující oceňovali možnost inspirovat se ohledně využívání umělé inteligence ve výuce, které je například na španělské Universitat Rovira i Virgili už běžně rozšířeno. Vyzkoušeli si také výukový nástroj LOUIS, který se již používá i na UP a pomáhá integrovat rozvoj soft skills u studentů během výuky odborných předmětů. Zásadním výstupem, který spolupráce v rámci Aurory přinesla, je projekt EURIDICE, díky němuž vznikne na UP mezinárodní studijní program. Více si o něm můžete přečíst v tomto článku.

„Novinkou jsou také sdílené předměty, které se učí hybridně. Studující ze dvou univerzit si zapíšou jeden společný předmět. Jeden týden se vyučuje na první univerzitě fyzicky a studující druhé univerzity se připojují online. Následující týden se vyučující prohodí a studenti z první univerzity se připojují do fyzické výuky na druhé škole. Vyučujícím, kteří by takovou výuku chtěli vyzkoušet, pomůžeme vám najít vhodné kontakty,“ říká Markéta Šemberová, Aurora Education Developer na UP.

Výjezdy přinesly možnosti dlouhodobé spolupráce rovněž ve vědě a výzkumu, které budou pokračovat i v dalším období. Díky osobnímu kontaktu se zahraničními kolegy se plánují i nové společné mezinárodní projekty, vzniklo několik článků a publikací. Vědci z UP se v praxi naučili novým technikám, které využijí ve svém výzkumu v ČR. Během návštěv univerzit, které jsou, stejně jako UP, členy sítě Aurora, se účastnili také konferencí a workshopů.

Své zkušenosti si vedle vědců a vyučujících vyměňovali i další zaměstnanci a zaměstnankyně, kteří se ve své práci zabývají se granty, koordinováním mobilit, pomoci studentům se specifickými potřebami či udržitelným rozvojem. Zúčastnili se kurzů a nahlédli pod pokličku fungování podobných oddělení v zahraničí.

V neposlední řadě získali zaměstnanci a zaměstnankyně přehled o možnostech, které univerzitní síť Aurora a evropský program Erasmus+ nabízejí. „V tomto období je k financování mobilit určen primárně program Erasmus+. V týmu Aurory na UP však poskytneme každému zájemci pomoc s vyhledáváním příležitostí k zahraničním mobilitám i možných zdrojů financování. Kromě Erasmu lze například využít i bilaterální dotační programy, jako je Action pro Rakousko nebo DAAD pro Německo, a navštívit naše partnery v síti Aurora – univerzity v Innsbucku a Duisburgu-Essenu,“ říká Marek Sekanina, Aurora Mobility Coordinator na UP.