05. 12. 2024 / 11:57

V rámci konference o internacionalizaci ve vysokoškolském vzdělávání CZEDUCON se konal také kulatý stůl na téma aliancí evropských univerzit, kterého se účastnili zástupci vedení českých vysokých škol zapojených do podpořených aliancí, ale i představitelé Domu zahraniční spolupráce (DZS), Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Národního akreditačního úřadu a České styčné kanceláře pro vzdělávaní a výzkum (CZELO). Univerzitu Palackého, která je členem univerzitní sítě Aurora, reprezentovali Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy, a Markéta Šemberová, Aurora Education Developer.

Účastníci kulatého stolu mezi sebou přivítali členy nově vzniklých aliancí. Aktuálně je do aliančních projektů zapojených 12 vysokoškolských institucí z ČR, což je 50 % veřejných vysokých škol. Pro srovnání – UP je součástí Aurory od roku 2020, kdy se stala jednou z prvních univerzit zapojených do některé z evropských aliancí.

„Velká pozornost byla věnována European degrees a European Degree Label. Univerzita Palackého má velkou výhodu a příležitost v tom, že je součástí projektu Euridice. Díky tomu lze konstatovat, že se budeme velmi snadno moci ucházet o European Degree Label, protože nyní navržená kritéria pro její udělení se plně překrývají s mezinárodním studijním programem Digital Society, Social Innovation and Global Citizenship, který je právě jedním z výstupů projektu Euridice,“ řekl Michal Malacka. Rozvoji projektu Euridice už byla věnována série článků, naposledy zde.

„Cesta k European Degree, což je nový typ společného programu mezi univerzitami z různých zemí EU, stejně jako European Approach (jenž lze využívat v některých zemích už teď), která je zamýšlená na roky 2030 a dále, naráží na mnoho národních překážek, které se týkají nejen ČR. Jedním z kritérií je například skutečnost, že národní akreditační či hodnoticí agentura musí být součástí EQAR (The European Quality Assurance Register for Higher Education),“ vysvětlila Markéta Šemberová. 

V dalším bloku si zástupci jednotlivých vysokých škol navzájem sdíleli zkušenosti s jejich zapojením do jednotlivých aliancí a předávali příklady dobré praxe především těm, kteří s alianční spoluprací teprve začínají. Věnovali se otázkám managementu i komunikace, aktivního zapojení akademické obce do činnosti aliancí či studentským mobilitám. Diskutovali o různých zkušenostech s uznáváním kreditů, virtuálních mobilit či využívání certifikátů.

Plánem DZS a CZELO je organizovat kulaté stoly, zaměřené na spolupráci v evropských aliancích, pravidelně a jednou ročně uspořádat také workshopy určené ke sdílení dobré praxe.