S velkým ohlasem napříč univerzitami sítě Aurora se setkala první otevřená výzva, zaměřená na podporu mezinárodní vědecké spolupráce, výzkumných stáží a pořádání letních škol. UP je koordinátorem jednoho ze sedmi podpořených projektů, dalších dvou se účastní jako partner. Dále se bude podílet na organizaci letní školy a vyšle dva studenty na stáže na partnerských institucích.
Výzva Call for Incentive Research Collaboration byla vypsána počátkem letošního roku jako součást programu Aurora 2030 podpořeného iniciativou Evropské univerzity pod hlavičkou Evropské komise. Přihlášky do jejího dalšího kola bude možné podávat na začátku roku 2025.
„Do prvního ročníku výzvy bylo přihlášeno 26 způsobilých projektů. Ty následně hodnotila Vědecká rada Aurory (Aurora Research Council), do níž byli z každé partnerské univerzity Aurory jmenováni vědci a vědkyně napříč oborovým spektrem. Výsledky následně schválila Rada prorektorů Aurory pro vědu a výzkum. Na základě hodnocení obou orgánů získalo sedm projektů podporu v celkové výši 104 000 euro; Univerzita Palackého je zastoupena ve třech z nich,“ říká Marie Jadrníčková, Aurora Research Officer na UP.
Na pozici koordinátora uspěla UP s projektem NUTRIAGE24. Jeho hlavní řešitelka Romana Klášterecká z FZV bude s kolegy ze španělské Universitat Rovira i Virgili a Islandské univerzity řešit otázky zdravého stárnutí. Zaměří se na vztah mezi výživou, zdravím a životním prostředím u dospělých, s ohledem na jejich životní situace a sociální determinanty, které podmiňují přístup k odpovídajícím potravinám.
Dále je UP partnerem dvou dalších podpořených projektů. Do projektu ETHICAL, koordinovaného univerzitou v Neapoli, je společně s univerzitou v Innsbrucku zapojena i Lucie Macková z PřF. Hlavním cílem je vyvinout komplexní model, který zachycuje migrační toky v rámci Evropské unie. Tato studie bude zahrnovat širší dynamiku migrace v rámci EU a směrem do EU a zohledňovat komplexní faktory, které přispívají k migračním trendům a vzorcům.
Používání hnojiv a pesticidů při pěstování léčivých rostlin může mít nepříznivé účinky na bylinné produkty a extrakty. Projekt VALOR-LIGHT se proto bude snažit nabídnout řešení prostřednictvím ekologických, soběstačných zemědělských metod a šetrných přípravků, které chrání zdraví spotřebitelů. Vede jej Univerzita Innsbruck a spojuje hned pět partnerských univerzit včetně přidružené Univerzity P. J. Šafárika v Košicích. Za UP se na něm bude podílet Lukáš Spíchal, vedoucí CATRIN-CRH.
Coordinator:
Pietro De Lellis
University Federico II of Naples
Partners:
Lucie Macková | Palacký University Olomouc
Silke Meyer | Universität Innsbruck
The main goal of ETHICAL project is to develop a comprehensive, multi-scale model that captures the arrival and distribution of mixed migration flows within the European Union (EU). This study will encompass the broader dynamics of migration within and towards the EU, considering the complex factors that contribute to migratory trends and patterns.
Coordinators:
PD Dr. Bianka Siewert and Prof. Simone Moser
Universität Innsbruck
Partners:
Jun. Prof Anzhela Galstyan | University of Duisburg-Essen
Dr. Lukáš Spíchal | Palacký University Olomouc
Prof. Sheridan Lois Woo | University of Naples Federico II
RNDr. Veronika Huntošová, PhD. | Pavol Jozef Šafárik University in Košice
The use of fertilizers and pesticides in the cultivation of medicinal plants can have unintended adverse effects on herbal products and extracts. Eco-friendly formulations that safeguard consumer health are urgently needed, as underscored by existing standards for Good Agricultural Practices and increasing number of antimicrobial resistant pathogens, which are in the focus of the One-Health initiative. Moreover, the cultivation of medicinal plants produces a large amount of plant biomass waste. VALOR-LIGHT wants to tackle these problems by offering organic, self-sustaining agricultural methods that enhance product quality.
Coordinator:
Romana Klášterecká
Palacký University Olomouc
Partners:
Maria Isabel Gracia | Universitat Rovira i Virgili
Ólöf Guðný Geirsdóttir | University of Iceland
NUTRIAGE aims to initiate an exploratory study on healthy aging across geographically, socio-economically and environmentally different countries such as the Czech Republic, Iceland, and Spain. By forming an inter-university consortium, NUTRIAGE will analyse how the relationship between nutrition, health and environment/context is articulated in older adults, considering their general living situations and the social determinants that condition access to adequate food.
Více o těchto i ostatních podpořených projektech najdete na centrálním webu Aurory.
Ve druhé klíčové aktivitě uspěla katedra chemické biologie z PřF jako partner v letní škole CIRAGRO. Tu koordinuje Neapolská univerzita Fridricha II. a společně s německou Univerzitou Duisburg-Essen a Univerzitou Innsbruck se zaměří na oběhové hospodářství v zemědělsko-průmyslovém odvětví.
Nejlepší hodnocení mezi uchazeči z UP získali od Vědecké rady Aurory student Tadeáš Volný a studentka Eliška Postavová z katedry optiky PřF. Tadeáš Volný absolvuje vědecko-výzkumnou stáž na pracovišti v Innsbrucku u prof. Tracy Northup, Eliška Postavová zamíří na odborné pracoviště katedry fyziky univerzity v Neapoli.